sobota, 2 grudnia 2017

Bookcrossing w lesie, za siedmioma rzekami, za siedmioma pagórkami

(Łąjs, 2006 rok, pensjonat Orzeł-Adler)
Projekt uwalniania książek, dzielenia się kulturą (bookcrosing) w Polsce dość dobrze się przyjął już przed 10 laty. Podejmowanych było wiele prób, nasza nie jest pierwsza i myślę, że nie ostatnią.

Ponad 10 lat temu Gazeta Olsztyńska promowała taką akcję w Olsztynie. Studenci biologii zainicjowali taka akcję w czytelni wydziałowej (półka powstała, ale po zlikwidowaniu czytelni wydziałowej przestała istnieć i półka). W kilku miejscach, bibliotekach takie półki zagościły na stałe. Są to jednak głównie duże miasta, a więc daleko od prowincji.

W 2006 roku, gdy przebywałem na staży naukowo-wdrożeniowym w Łajsie, na historycznej granicy Warmii i Mazur, zainicjowałem półkę bookrossingowa na wsi. Wtedy Chciałem zaproponować kolejny krok, łączący promocję kultury i ekologii, a przy okazji służący rozwojowi turystycznemu regionu, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich. Dawno w Łąjsie nie byłem. Ciekawe czy półka bookcrossingowa jeszcze funkcjonuje. Turysto, jeśli będziesz przejazdem w Łajsie, zajrzyj do pensjonatu Orzeł-Adler i poszukaj książek...

Dlaczego bookrossing jest „ekologiczny” (zasada trzech U)? Pisałem to wiosną 2006 roku. Wiosna to okres porządkowania i usuwania śmieci, zarówno w obywatelskich akcjach z okazji Dnia Ziemi jaki przez samorządowe służby. Śmieci są wokół nas, przy drogach, jeziorach, w lasach i na trasach spacerowych. Co robić, aby śmieci nas nie zasypały? Po pierwsze recykling (utylizuj)– temu służy segregacja odpadów. W rezultacie część (oby jak największa) papieru, szkła, aluminium, plastiku nie trafia na wysypisko, tylko do powtórnego przerobu. Oczywiście nie warto oddawać książek na makulaturę.

Kolejnym, jeszcze lepszym krokiem jest reusing (użyj jeszcze raz) – czyli powtórne wykorzystanie. Są to opakowanie zwrotne (np. butelki). Ale to może być wielokrotne wykorzystanie książki. Jeśli przeczytałeś książkę, twoi domownicy też, to podziel się książką z innymi. Ta sama ilość surowców (papier, koszty druku, energia) zaspokoi potrzeby większej liczby ludzi. Ocalisz może jedno drzewko, mniej śmieci trzeba będzie sprzątać w lesie. Przy okazji może przeczytasz inna książkę.

Trzecim krokiem jest unikanie kupowania zbędnych rzeczy (mamy okres przedświatecznego szaleństwa zakupowego, zatrzymaj się i pomyśl). Wspólne użytkowanie książek, to także unikanie kupowania zbędnych towarów. Podziel się z innymi. Podziel się swoją książką (i nie tylko książką) dla środowiska przyrodniczego, dla kultury i z miłości do drugiego człowieka.

Bokkcrossing na wsi i w lesie. Przyjeżdża do nas wielu turystów. Czasem pada deszcz. Czasem mają już dość słońca, czasem się nudzą w pensjonatach na wsi i w lesie. To dobry moment aby sięgnąć po książkę, przeczytać coś wartościowego. W zabieganym świecie pracoholików nie mamy czasu na spokojna lekturę: tylko krótkie esmesy, newsy w Internecie, po 5-10 sekund. Ale w ciszy lasu, czy nad jeziorem gotowi jesteśmy sięgnąć i po poezje, i po „arlekiny”, po książkę przyrodniczą, a nawet i filozoficzną czy psychologiczną. Dlatego w 2006 roku zachęcałem do włączenia się do akcji „uwalniania” książek w ośrodkach wypoczynkowych, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych. Teraz podobnie, wspieram akcję studentów kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, licząc że powstaną półki bookcrossingowe nie tylko w nietypowych miejscach takich jak piekarnie i restauracje, ale także na wsi. Daleko od szosy. Są już takie półki wiejskie, pięknie się prezentują. Może być ich jeszcze więcej.

Książki zostawiać mogą sami turyści (weź ze sobą książkę, do domu zabierzesz inną), jak i wydawnictwa, instytucje itd. Możemy promować książki wartościowe jak i te o przyrodzie. Niech turysta wiem co widzi i słyszy w lesie. Warszawiacy! Przyjeżdżając na Mazury i na Warmię przywieźcie ze sobą książki do "uwolnienia", a z powrotem zabierzcie swoje śmieci! W ten sposób zostawicie po sobie miłe wspomnienia. 

Stanisław Czachorowski

Więcej o akcji z 2006 roku:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz