Strony

środa, 6 grudnia 2017

Nikolas oznacza „Zwycięzca narodów”

Mikołaj przyszedł na świat ok. 270 r. w Patarze w dzisiejszej Turcji. Jego rodzice – Nonna i Teofan, byli gorliwymi chrześcijanami i oprócz bogactwa, przekazali  synowi najcenniejszy dar – wiarę. 

Prowadził ascetyczny tryb życia już od najmłodszych lat. Wyróżniała go szczególna wrażliwość na ludzką biedę i krzywdę. Później jako biskup Miry, zasłynął swoją dobrocią i wrażliwością. Jedna
z legend opowiada o człowieku, który popadłszy w bankructwo postanowił sprzedać swoje córki
w pohańbienie. Mikołaj miał wówczas wrzucić w nocy przez komin trzy sakwy monet, które rozsypały się do pończoch i trzewików, suszących się przy kominku. Uchronił w ten sposób dziewczęta przed złym losem, jaki niechybnie je czekał. Według innej legendy,  miał wskrzesić trzech młodych ludzi, którzy zostali zabici za długi. Bardzo popularna była też legenda, jak to swoją modlitwą uratował od niechybnego utonięcia rybaków w czasie gwałtownej burzy.

Zmarł, jak mówi tradycja, 6 grudnia między rokiem 345 a 352 r. w wieku prawie 70 lat.

Św. Mikołaj jest patronem bardzo wielu miejsc: miast, regionów i krajów, m.in. Grecji, Rosji i Lotaryngii, szwajcarskiej diecezji Lozanna-Genewa-Fryburg itp. Przede wszystkim jednak obrały go za swego patrona miasta hanzeatyckie oraz Amsterdam, Ankona, Bari, Fryburg, Meran i Nowy Jork.

Jest patronem dziewcząt pragnących wyjść za mąż, kobiet chcących urodzić dziecko, noworodków, ludzi morza, flisaków, dokerów, kupców, młynarzy, pasterzy, rybaków, piekarzy, rzeźników, krawców, tkaczy, podróżnych i pielgrzymów, więźniów, adwokatów, notariuszy, handlarzy winem i zbożem, właścicieli i żebraków.

W Polsce
Po przyjęciu chrztu, z czasem spopularyzował się kult i legenda o św. Mikołaju z Miry. Zwyczaj obdarowywania prezentami w noc wigilijną przyszedł do Polski z Niemiec ok. 1840 r. Początkowo zabawki wręczali dzieciom tylko zamożni ludzie. W pozostałych domach maluchy zwykle pod poduszką znajdowały orzechy, słodkości lub najprawdziwsze rózgi. W Polsce utarło się, że w nocy
z 5 na 6 grudnia św. Mikołaj odwiedza najmłodszych.

Maria Karbowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz