Strony

środa, 29 listopada 2017

Książki podarowane

Dzięki uprzejmości Pana dr hab. Mirosława Hoffmann z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, nasz zasób książek poszerzył się o wspaniałe publikacje naukowe. Zainteresowania naukowo-badawcze Pana dr to:
- Archeologia południowo-wschodniej strefy nadbałtyckiej i Pomorza tzw. epok metali (VII w. p.n.e. – XIII w. po Chrystusie)
- Dzieje nauki (archeologia, geologia) w Prusach Wschodnich i na Pomorzu
- Geneza i rozwój towarzystw naukowych w Prusach Wschodnich i na Pomorzu w XVIII-XX wieku.

Na zajęciach z antropologii lasu zainteresowaliśmy Pana Mirosława naszą akcją bookcrossingową. Opowiedzieliśmy o całym projekcie, o tym w jaki sposób uwalniamy książki i jak tworzymy nowe półki bookcrossingowe w dość nietypowych miejscach. Na przykład w piekarniach i restauracjach.
Zastanawiacie się co to za zajęcia z antropologii lasu? Otóż przedmiotem zajęć jest analiza kulturowych, zarówno gospodarczych, społecznych jak i religijnych funkcji lasów na przestrzeni dziejów oraz przedstawienie różnych sposobów kształtowania relacji las-człowiek.

Przypomniała mi się jedna z książek, w której jest taki las, gdzie zwierzęta żyją jak ludzie. Mają swoje sprawy, jednych lubią bardziej, innych mniej, pragną przyjaźni, uczą się żyć w grupie, być blisko siebie.
Aby podjąć jakąkolwiek decyzję, muszą negocjować i słuchać się wzajemnie. Ustalają zasady, które są wspólne dla wszystkich. Głosują, dbają o siebie, bywa, że z trudem akceptują obcych. Czasem się kłócą i śmieją się z siebie, czasem są smutni, czasem złośliwi.
Piękna historia o zwyczajności. O tym, że mądrze jest uczyć się od siebie nawzajem. O przyszłości, która lubi nas zaskakiwać. To książka dla dzieci ale jakże ciekawie odzwierciedla nas samych i relacje las-człowiek. "Ten i tamten las" - Magdalena Tulli.









Anna Wojszel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz