Strony

czwartek, 30 listopada 2017

Półka z książkami w FOSie - "W drodze do aktywności" U Bogumiła



Idąc z pozytywnym prądem Dzielenia się książką zakładamy taką półkę "U Bogumiła" (Bogumiła Linki działacza, patrona ulicy przy której znajduje się nasza siedziba) czyli w FOS-ie Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Do organizacji miejsca wystawienia książek oraz aktywnego patronatu oprócz naszych pracowników dołączyli uczestnicy projektu  "W drodze do aktywności", który realizowany jest w naszej siedzibie. Informacja o powstaniu półki została rozpowszechnione pośród pracowników i od 1.12.2017 r.  zaczynamy zbiórkę książek.

Półka umiejscowiona została w strategicznym punkcie, gdzie każdy musi choć raz dziennie przejść obok. Specjalne oznaczenia z pewnością zwrócą uwagę. Nad półką oraz życiem książek opiekę sprawować będzie Beata Jakubiak oraz uczestnicy projektu.

Adres: FOSa (Federacja Organizacji Socjalnych), ul. Linki 3/4 (Olsztyn)

Na razie przygotowania. Uroczyste otwarcie 6 grudnia 2017 roku.

A tak powstawała w dniu 30 listopada 2017 roku:




Marzyłam, o takiej półce w piekarni...

Marzyłam, o takiej półce w "Piekarni Tyrolskiej" na ul. Radiowej (niechby była jak najmniejsza byle była), bo to moja ulica. Marzyłam o półce z książkami.



Cieszę się, że jest tu ten jeden, jedyny sklepik, z najlepszym chlebem w mieście. Najbliższa biblioteka jest dopiero na ul.Limanowskiego daleko dla starszych, którzy tu mieszkają. Można by połączyć przyjemne z pożytecznym bo przecież "Nie samym chlebem człowiek żyje" chociaż każdy wie, że CHLEB jest najważniejszy.

Maria Karbowska

Półka w piwnicznym korytarzu




Pod sklepem Samba, na osiedlu Mleczna, ul. Gałczyńskiego 1. Powstała kilka lat temu, założona i prowadzona przez Fundację "Łatwiej Razem". W ciągu kilku lat zmienił się nawet regał. Sam wielokrotnie przynosiłem książki, czasopisma, czasem coś brałem do poczytania. Osiedlowa, społeczna biblioteczka.

Kiedyś w tym budynku mieściła się Biblioteka Miejska (filia). Gdy ją przeniesiono kilkaset metrów dalej, do innego, nowego budynku, powstała półka bookcrossingowa. Znajduje się na najniższym (piwnicznym) poziomie. Kiedyś znajdowało się w sąsiedztwie kilka małych sklepików, ruch był większy. Teraz część z pomieszczeń stoi zamknięta na głucho. Ale półka wciąż trwa.

Postaramy się zasilić te półkę nowymi książkami.

Stanisław Czachorowski
(Stan z listopada 2017 r.)

(Stan z listopada 2017 r.)

środa, 29 listopada 2017

Książki podarowane

Dzięki uprzejmości Pana dr hab. Mirosława Hoffmann z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, nasz zasób książek poszerzył się o wspaniałe publikacje naukowe. Zainteresowania naukowo-badawcze Pana dr to:
- Archeologia południowo-wschodniej strefy nadbałtyckiej i Pomorza tzw. epok metali (VII w. p.n.e. – XIII w. po Chrystusie)
- Dzieje nauki (archeologia, geologia) w Prusach Wschodnich i na Pomorzu
- Geneza i rozwój towarzystw naukowych w Prusach Wschodnich i na Pomorzu w XVIII-XX wieku.

Na zajęciach z antropologii lasu zainteresowaliśmy Pana Mirosława naszą akcją bookcrossingową. Opowiedzieliśmy o całym projekcie, o tym w jaki sposób uwalniamy książki i jak tworzymy nowe półki bookcrossingowe w dość nietypowych miejscach. Na przykład w piekarniach i restauracjach.
Zastanawiacie się co to za zajęcia z antropologii lasu? Otóż przedmiotem zajęć jest analiza kulturowych, zarówno gospodarczych, społecznych jak i religijnych funkcji lasów na przestrzeni dziejów oraz przedstawienie różnych sposobów kształtowania relacji las-człowiek.

Przypomniała mi się jedna z książek, w której jest taki las, gdzie zwierzęta żyją jak ludzie. Mają swoje sprawy, jednych lubią bardziej, innych mniej, pragną przyjaźni, uczą się żyć w grupie, być blisko siebie.
Aby podjąć jakąkolwiek decyzję, muszą negocjować i słuchać się wzajemnie. Ustalają zasady, które są wspólne dla wszystkich. Głosują, dbają o siebie, bywa, że z trudem akceptują obcych. Czasem się kłócą i śmieją się z siebie, czasem są smutni, czasem złośliwi.
Piękna historia o zwyczajności. O tym, że mądrze jest uczyć się od siebie nawzajem. O przyszłości, która lubi nas zaskakiwać. To książka dla dzieci ale jakże ciekawie odzwierciedla nas samych i relacje las-człowiek. "Ten i tamten las" - Magdalena Tulli.









Anna Wojszel

Street art - bo książki inspirują


Nasza akcja uwalniania książek do przestrzeni ulicznej w nietypowych miejscach spotkała się z życzliwym zainteresowaniem i inspiruje różnych ludzi do dobrych inicjatyw zakładania półek bookcrossingowych w niecodziennych miejscach, w tym na maleńkich wioskach. Tam rzeczywiście do bibliotek i księgarni daleko. Tym bardziej cenne są te inicjatywy.

Otrzymaliśmy także powyższe zdjęcie, wraz ze wierszem Leopolda Staffa:

Budowałem na piasku
I zawaliło się.
Budowałem na skale
I zawaliło się.
Teraz budując, zacznę
Od dymu z komina.

Zdjęcie jest intrygujące. Nie można przejść obojętnie. Postanowiłem odszukać i dowiedzieć się więcej. Okazuje się, ze to wejście do biblioteki w rosyjskim miejsce Samara (w latach 1935-1991 Kujbyszew). Autorem tego street artu jest Oleg Ivanov, artysta z Permu (Perm to miasto w Rosji nad rzeką Kamą).

Sztuka, która rzeczywiście porusza i jest dostępna dla każdego.

Stanisław Czachorowski

Tu będzie półka z książkami - Złoty Strug w Pluskach

(Strug w Pluskach, fot. Teresa Rokicka)

To jest restauracja i pensjonat Złoty Strug, w Pluskach, na Warmii. Widzicie ten regalik z lewej strony (na zdjęciu wyżej)? Za tym oliwkowym, wygodnym fotelem. To właśnie tam powstaje półka bookcrossingowa. Oficjalne otwarcie 6 grudnia. Taki uroczy prezent na Mikołajki.

Pierwsza partia książek już jest, teraz przylepiamy wlepki (zdjęcie niżej).

(Fot. Tomasz Brzozowski)

(Książki, które trafią 6 grudnia na półkę w Złotym Strugu. Fot. S. Czachorowski)

Między Słowami - kawiarnia w Lublinie, z książkami


Kiedy kilka lat temu wybraliśmy się latem do Lublina to na tamtejszej starówce dotarliśmy do uroczej kawiarni z książkami. Ewentualnie księgarnia z kawą, jak kto woli. Już sama nazwa była czarująca: Między Słowami. Była to księgarnia ale pamiętam i półkę bookcrosingowa. Aż się chciało przysiąść, poczytać, porozmawiać przy kawie.

I była tam huśtawka. I kilka innych, przesympatycznych rzeczy. A gdyby w naszym regionie, gdzieś na Warmii, może i na Mazurach, powstała taka kawiarnia lub herbaciarnia? Z książkami, które zbliżają ludzi do siebie.

Trzeba marzyć, bo czasem marzenia się spełniają.

Jak będziecie w Lublinie, to poszukajcie. Może jeszcze tam jest.

Stanisław Czachorowski








wtorek, 28 listopada 2017

Ściana bookcrossingowa w Warszawie


Ściana wypatrzona w jednej z kawiarni w Warszawie. Wśród zapachu kawy i słodkości czuć i zapach książki. Niby ludzie tacy zaganiani w swoim świecie - a tu taki kącik, spokoju i relaksu. Można zjeść pyszną szarlotkę czy rozpływający się w ustach sernik a jednocześnie poczytać ciekawą lekturę.

Pamiętacie jak mówiono "nie czytaj przy jedzeniu"? Tu się to nie sprawdza. Jemy przy książce, spotykamy się i rozmawiamy - taka kolej rzeczy.

Zastanawiacie się jak sięgają po książki na górne półki? Obok stoi drabina. Może i na Warmii pojawią się tak urokliwe kawiarnie czy herbaciarnie, ułatwiające spotkania międzyludzkie. Książki zbliżają ludzi, dlatego warto je uwalniać i obdarowywać łaknących wiedzy. 

Celem nasze akcji jest uruchomienie nowych półek bookcrossingowych w nietypowych miejscach, w piekarniach, restauracjach itp. W miejsca gdzie daleko jest do biblioteki, także w podolsztyńskich wioskach. Niech zaspokajają głód wiedzy. Bo przecież nie samych chlebem człowiek żyje. 

A już 6. grudnia zbieramy książki na Wydziale Humanistycznym, można się dołączyć (czytaj więcej).

Anna Wojszel





8 dzień

Wtorek - szyła baba worek



Dzielić się jest rzeczą ludzką


Zbiórka książek odbędzie się 6. XII. 

- miejsce - hol główny Wydziału Humanistycznego UWM,  
ul. Obitza 1

- w godzinach - od 9.00 do 11.00 

-  książki przyjmować będą studenci Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego




Pracujemy nad blogiem, wspólnie ze św. Mikołajem


Skoro blog jest kanałem informacyjnym, to musi być dopracowany i uzupełniony. W poniedziałek wieczorem uczyliśmy się trudnej sztuki edycji i uzupełniania układu treści. I zaplanowaliśmy pierwszą zbiórkę książek, w Mikołajki. Czas obdarowywania się.

Tomasz Brzozowski

Półka bookcrossingowa na Wydziale Humanistycznym



Na przeciw głównego wejścia, na Wydziale Humanistycznym, za różnymi stojakami ukrywa się pokaźny regał z półką bookcrossingową. Czasem pojawiają się tam pozycje przyrodnicze i biologiczne nawet.

Ciekawe na ilu wydziałach są takie półki.

Półka bookcrossingowa w Wipsowie


Wipsowo to urocza miejscowość w gminie Barczewo w woj. warmińsko-mazurskim.  Tu życie toczy się spokojnie wśród malowniczych widoków. Otoczona lasami, łąkami, polami i jeziorami. Tu mamy wszystko - sklepy, świetlicę, miejsca do zabawy, uprawiania sportu itp.

Mamy też półkę bookrossingową, która powstała dzięki Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Wipsowo. Książki z niej wędrują do dzieci i dorosłych. A miejsce, w którym znajduje się półeczka to tzw. Ptasi Gościniec, gdzie sąsiadkami półki są budki i karmniki dla ptaków. Jest i miejsce odpoczynku wśród zieleni, gdzie można zatracić się w czytaniu...

Anna Wojszel


Wipsowo - widok z drona

Zaczynamy odliczanie!

Poniedziałek! - zjedz śniadanie! Zaczynamy odliczanie!


1. Zaczęliśmy naszą akcję w piątek 24 listopada 2017 r.  (chociaż pomysł "urodził się" znacznie wcześniej).
2. Mamy hasło akcji - " NIE SAMYM CHLEBEM CZŁOWIEK ŻYJE".
3. Mamy miejsca, gdzie "przytulą"  nasze półki.
2. MAMY JUŻ strony w internecie i projekty materiałów promocyjnych, wykonane przez naszych grafików.
3. Materiały promocyjne idą dziś do druku, CZEKAMY na nie.
4. Wkrótce promocja naszej akcji w kortowskiej TV i RADIU.

5. W MIKOŁAJA STARTUJEMY! 

- zaczną działać PÓŁKI bookcrossingowe w naszych PUNKTACH, o których LOKALIZACJI dowiecie się wkrótce.
- Na Wydziale Humanistycznym ("HUMANIE") w Kortowie 6. XII. (godzina i dokładne miejsce zbiórki ogłosimy) odbędzie się ZBIÓRKA KSIĄŻEK, które czytelnicy znajdą na naszych półkach.
- Uwolnijcie  przeczytane ( i zdawałoby się już niepotrzebne) książki i przynieście do nas  ZAPRASZAMY!

Pozdrawiamy, Studenci DZIEDZICTWA KULTUROWEGO I PRZYRODNICZEGO

niedziela, 26 listopada 2017

Pracujemy nieustannie nad projektem...

Pracujemy nieustannie nad projektem "Warmiobook". W ramach zajęć "Ekologia i ochrona środowiska" uczymy się praktycznie wdrażać w życie pozytywne postawy konsumenckie i dzielenie się nie tylko książkami i chlebem ale swoimi doświadczeniami na różnych poziomach zawodowych.
Każdy z nas ma jakiś dar, który możemy właśnie teraz wykorzystać by powstał ten projekt (a jest już naprawdę na najlepszej drodze). Uczymy się współpracy i bycia razem. Efekty już widać i to bardzo cieszy.


Najważniejsze rozpisać cały plan i poszczególne zadania do zrobienia

Nasz mentor i współuczestnik projektu - prof. Stanisław Czachorowski




Najpierw musimy przeczytać wszyyyystkie książki (by dać dobry przykład),
a później je podzielić do kilku punktów naszej sieci :-)








Najpierw musimy przeczytać wszyyyystkie książki (by dać dobry przykład),
a później je podzielić do kilku punktów naszej sieci :-)


Powstaje blog i FP


Powstaje nasze logo