Strony

niedziela, 28 stycznia 2018

Z WIEŚCI NASZYCH PÓŁEK WARMIOBOOK - BARCZEWO

Otworzyliśmy następna półeczkę Warmiobook. Tym razem nasze książki znalazły swoje miejsce w Barze przy Ratuszu w Barczewie. https://www.facebook.com/BarPrzyRatuszuBarczewo/

Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci z pomysłem naszej akcji bookcrossingowej "Warmiobook" w Barczewie. Właściciele postarali się o bardzo klimatyczną i stylową półkę, która rewelacyjnie pasuje do wnętrza i klimatu baru, a my półeczkę zasililiśmy ciekawymi książkami.
Ale nie tylko my "podrzuciliśmy" książki do tego baru ale także mieszkańcy Barczewa z wielką dozą nieśmiałości pożyczyli i przynieśli swoje książki do podzielenia się. To bardzo nas cieszy :-)
Z wielką radością przekazaliśmy właścicielce baru DYPLOM za bezinteresowną pomoc w organizacji sieci półek bookcrossingowych “Warmiobook”. Dzięki Państwa zaangażowaniu mogliśmy uwolnić i podzielić się książką z innymi. Bar to takie miejsce gdzie się spotykamy, jemy, pijemy i ... czytamy. Każde miejsce jest dobre na książkę. Zapraszamy wszystkich do czytania, dzielenia się.
Naszym celem jest ochrona środowiska - mniejsze zużycie surowców, w tym przypadku papieru. Chcemy wydłużyć czas użytkowania przedmiotów, na przykładzie książek. Chcemy dzielić się wiedzą i to podwójnie (fizycznie książkami a duchowo wiedzą i pomysłami).
A tu "przepis" korzystania z Warmiobooka:
- wypożyczamy książki z naszej półeczki
- przynosimy swoje niepotrzebne książki
- czytamy, dzielimy się wrażeniami z ich przeczytania
- polecamy coś ciekawego do przeczytania (książka, artykuł, publikacja itp.)
- robimy fotkę z nimi i wysyłamy do nas 🙂
- nasze oznaczone książki wędrują dalej i na pewno znajdą się w innym miejscu (niekoniecznie na naszej półeczce Warmiobookowej).

Róbcie zdjęcia i wysyłajcie do nas :-) Czekamy na WAS!

Anna Wojszel






Z WIEŚCI NASZYCH PÓŁEK WARMIOBOOK - Cudne Manowce



W piątkowy wieczór odwiedziliśmy restaurację Cudne Manowce w Olsztynie https://www.facebook.com/CudneManowceRestauracja/
Zostawiliśmy na naszej półeczce kilka "nowych" książek. Restauracja to takie miejsce gdzie się spotykamy, jemy i ...czytamy.
Tym razem przy przepysznej zupie z topinambura czytamy poezję...

A tu "przepis" korzystania z Warmiobooka:

- wypożyczamy książki z naszej półeczki

- przynosimy swoje niepotrzebne książki

- czytamy, dzielimy się wrażeniami z ich przeczytania
- polecamy coś ciekawego do przeczytania (książka, artykuł, publikacja itp.)
- robimy fotkę z nimi i wysyłamy do nas 🙂
- nasze oznaczone książki wędrują dalej i na pewno znajdą się w innym miejscu (niekoniecznie na naszej półeczce Warmiobookowej).

Róbcie zdjęcia i wysyłajcie do nas :-)




Anna Wojszel










WARMIOBOOK W RADIO OLSZTYN


Powstało następne przyjazne miejsce dla naszych warmiobookowych książek.

W niedzielne przedpołudnie mieliśmy zaszczyt wziąć udział w rozmowie w Radio Olsztyn o naszych działaniach związanych z akcją Warmiobook. Poinformowaliśmy słuchaczy radia o nowych miejscach, w których mogą podzielić się książką lub zostawić swoje, niepotrzebne już książki, które na pewno się nie zmarnują, a wręcz przeciwnie - damy im nowe życie i kolejne drogi do przebycia - od czytelnika do czytelnika, od restauracji do baru, od baru do radia :-) itd.
Tak! do radia - bo tam właśnie powstała nasza następna półeczka bookcrossingowa. Mieszkańcy ul. Radiowej i nie tylko mają już lepszy dostęp do książek. Miejsce bardzo przyjazne, półeczka zasilona wspaniałymi i jakże ciekawymi pozycjami książkowymi, a obok półeczki...wygodna kanapa, a w tle można posłuchać Radio Olsztyn :-)
Z wielką radością przekazaliśmy na ręce Pani Redaktor DYPLOM za bezinteresowną pomoc w organizacji sieci półek bookcrossingowych “Warmiobook”. Dzięki Państwa zaangażowaniu mogliśmy uwolnić i podzielić się książką z innymi. Zapraszamy wszystkich do naszych miejsc z książkami.
A tu "przepis" korzystania z Warmiobooka:
- wypożyczamy książki z naszej półeczki
- przynosimy swoje niepotrzebne książki
- czytamy, dzielimy się wrażeniami z ich przeczytania
- polecamy coś ciekawego do przeczytania (książka, artykuł, publikacja itp.)
- robimy fotkę z nimi i wysyłamy do nas 🙂
- nasze oznaczone książki wędrują dalej i na pewno znajdą się w innym miejscu (niekoniecznie na naszej półeczce Warmiobookowej).
Róbcie zdjęcia i wysyłajcie do nas :-)















Anna Wojszel

Otwarcie półki bookcrossingowej w Radiu Olsztyn


28 lutego 2018 w godzinach południowych oficjalnie otwarta została półka w holu Radia Olsztyn. Opiekunem półki jest pani Maria Karbowska. Na razie książek jest dużo i wybór znakomity. Przychodźcie wypożyczać i uwalniać swoje książki.

A tu relacja na strona Radia Olsztyn.

St.Cz.



Stoi sobie w kąciku, przy przytulnej kanapie







Efekty po dwóch miesiącach

Mija drugi miesiąc studenckiej akcji Warmiobook pod hasłem  "Nie samym chlebem człowiek żyje". Jakie są dotychczasowe rezultaty akcji?

Po pierwsze odwiedziliśmy i opisaliśmy kilka istniejących już półkę bookcrossingowych (zobacz szczegóły). Uruchomiliśmy nowe półki bookcrossingowe w następujących miejscach:
  • Restauracja i Pensjonat "Złoty Strug" w Pluskach, 
  • Restauracja Cudne Manowce w Olsztynie,
  • Federacja Organizacji Socjalnych w Olsztynie,
  • Bar Przy Ratuszu w Barczewie, 
  • Pub Nowy Andergrand w Olsztynie
  • Radio Olsztyn (ul Radiowa)
  • Bar CoRazTo (Olsztyn ul. Burskiego 18)
Naszymi książkami zasililiśmy istniejące już wcześniej półki:
  • Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie
  • Półka "pod Sambą", ul. Gałczyńskiego 1.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie (Stary Ratusz)
  • Biblioteka w Lidzbarku Welskim
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy naszego bloga odwiedziło łącznie 4880 razy. Na blogu opublikowaliśmy 81 tekstów. Nasz facebookowy fanpage polubiło 268 osób. O naszej akcji mówiono już w Radiu OlsztynRadiu UWM FM, pisano w  Gazecie WyborczejGazecie Olsztyńskiej. W naszym katalogu regionalnych półek bookcrossingowych przybyło kilka nowych pozycji. 

Zdobyliśmy też sponsorów naszej akcji - to Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy przekazali fundusze na promocję naszej akcji w postaci plakatów, wklejek i zakładek do książek oraz dyplomów.

Naszym największym sukcesem jest zebranie blisko 600 książek, którymi już dzielimy się z "głodnymi książki" czytelnikami, które już są na naszych półkach. Powstają nowe półki, będziemy o nich pisać.

St.Cz.

piątek, 26 stycznia 2018

Osiem grzechów głównych naszej cywilizacji w ujęciu Konrada Lorenza, a kryzys środowiskowy

Czytając " Filozoficzny spór o rolę chrześcijaństwa w kwestii ekologicznej" Ryszarda F. Sadowskiego, znalazłam tam bardzo ciekawe fragmenty z książek Konrada Lorenza, nie żyjącego już przyrodnika i noblisty. Książki powstały już wiele lat temu, a ich temat jest niestety wciąż aktualny. Wymienię tylko trzy grzechy, o których pisze autor, dotyczące człowieka i środowiska przyrodniczego. Resztę znajdziecie w książce Konrada Lorenza. Zachęcam do czytania.


1. Zjawisko przeludnienia
Nie chodzi mu o przyrodnicze i ekonomiczne konsekwencje, ani o degradację środowiska wynikającą z pustoszenia planety w celu pozyskania żywności i zasobów naturalnych niezbędnych do podtrzymania życia ludzi. Jego zdaniem bardziej destrukcyjne dla człowieczeństwa są psychologiczne konsekwencje przeludnienia. Paradoksalnie, zbyt wielka liczba ludzi żyjących ze sobą w bezpośredniej bliskości nie wpływa na nawiązywanie głębokich i dojrzałych relacji międzyludzkich.

2. Dewastacja środowiska naturalnego
Człowiek z trudnością uświadamia sobie, że dewastacja przyrody wyrządza mu krzywdę. Jeżeli nawet ma tego świadomość, to zwykle pojawia się ona w wyniku rachunku ekonomicznego. Rzadko zaś człowiek zdaje sobie sprawę, że niszczenie przyrody bezpośrednio przyczynia się do degradacji jego człowieczeństwa. Zdaniem Lorenza koniecznym warunkiem harmonijnego rozwoju człowieczeństwa jest kontakt z przyrodą. Człowiek kształtuje bowiem swoją wrażliwość estetyczną poprzez doświadczenie jej piękna i harmonii. Jego zdaniem istnieje związek między wrażliwością estetyczną a wrażliwością etyczną. Niemożność doświadczenia naturalnego piękna przyrody wpływa na zanik wrażliwości etycznej. Prowadzi to do sytuacji, w których ekologia przegrywa w człowieku z ekonomią ze względu na jego chwiejne przekonania etyczne, u podstaw których leży niedorozwój estetyczny człowieka spowodowany brakiem obcowania z pięknem przyrody.

3.Wyścig człowieka z samym sobą
Człowieczeństwo człowieka jest tu zagrożone przede wszystkim ze względu na neurotyczną pogoń człowieka za sukcesem, który nawet osiągnięty, nigdy do końca nie satysfakcjonuje go i zmusza do wyznaczania sobie kolejnych celów, do których można dążyć. Przyczynia się to do zaniechania refleksji nad sensem ludzkiej aktywności oraz jej konsekwencjami. Człowiek pozbawia się w ten sposób jednej z najbardziej specyficznych mu zdolności – namysłu, autorefleksji.

Maria Karbowska


Kolejna półeczka czeka, w barze CoRazTo w Olsztynie


Ludzie z pasją... to jest to co lubię najbardziej. W barze CoRazTo w Olsztynie na ul. Burskiego 18 już półeczka na nasze książki czeka...świeża, pachnąca, zrobiona przez zdolnych ludzi - jedni pysznie gotują inni tworzą cuda z kawałka drewna... w poniedziałek jadę z książkami.

A tymczasem zajrzyjcie na FP CoRazTo i dajcie lajka, bo warto - od samego patrzenia na te potrawy ślinka leci...
https://www.facebook.com/Corazto-1976752902592755/

Anna Wojszel

czwartek, 25 stycznia 2018

Ferie na półce w FOSie


Na półce w Fosie widać ruchy okres ferii i chyba książki powędrowały do domów. Zdecydowanie mniej ich na półce 😁 Czyli półka u Bogusia ma sens 👍

pozdrawiam

Beata Jakubiak




wtorek, 23 stycznia 2018

Inauguracja książkowej półeczki Warmiobook w Radio Olsztyn


Już w niedzielę 28 stycznia 2018 roku odbędzie się inauguracja otwarcia naszej następnej półeczki Warmiobook w Radio Olsztyn!

A tu "przepis" korzystania z Warmiobooka:

  • wypożyczamy książki z naszej półeczki
  • przynosimy swoje niepotrzebne książki 
  • czytamy, dzielimy się wrażeniami z ich przeczytania (np. tu)
  • polecamy coś ciekawego do przeczytania (książka, artykuł, publikacja itp.)
  • robimy fotkę z nimi i wysyłamy do nas na FanPage
  • nasze oznaczone książki wędrują dalej i na pewno znajdą się w innym miejscu (niekoniecznie na naszej półeczce Warmiobookowej).
Anna Wojszel


poniedziałek, 22 stycznia 2018

Półka w Urzędzie Miejskim w Zalewie


Korytarzyk w Urzędzie Miejskim w Zalewie, na piętrze, przed wejściem do Biblioteki Miejskiej. Są tam książki i czasopisma (szafka plus regały). Sama też coś zawsze dodaję :-) Nieraz trafiają się perełki książek o regionie od czytelników, zabieram do naszego księgozbioru Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej. W zamian - nieraz walizkami zwożę książki od moich znajomych, różne czytadła.

Krystyna Kacprzak

sobota, 20 stycznia 2018

Książki w Barze Przy Ratuszu


To otwieramy następna półeczkę Warmiobook, tym razem  w Barze przy Ratuszu w Barczewie.  Później więcej informacji bo teraz pyszne jedzonko czeka😊📚 i dobra książka.

Anna Wojszel


środa, 17 stycznia 2018

Powstaje półka w Barczewie


Już niedługo powstanie nasza nowa półka boocrossingowa Warmiobook w Barze przy Ratuszu w Barczewie. A oto klimatyczna półeczka... Niebawem zapełni się książkami.

Anna Wojszel

czwartek, 11 stycznia 2018

Najstarsza i najdłużej działająca półka bookrossingowa w Olsztynie

Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

W Starym Ratuszu, w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej od wielu lat działa półka bookrossingowa. Ruch tu zawsze duży bo i miejsce licznie odwiedzane.

I my będziemy to miejsce stale zasilać naszymi książkami.

Stanisław Czachorowski